شرکت افق شبز دشت شیراز-تراز لیزری دوربین نقشه برداری

سیستمهای لیزری در  فعالیتهای عمرانی و ساختمان سازی:

ایجاد شیب مناسب، تراز کردن، همراستا کردن و عمود کردن سطوح در فعالیتهای عمرانی از مهم‌ترین دغدغه‌ دست‌اندرکاران فعالیت های عمرانی است. در مورد مصالح ساختمانی، مقاومت مصالح ساختمانی و ستونها و سازه ها در صورتی که در جای مناسب قرار نگیرد به شکل ایده ال و محاسبه شده در طراحی، نخواهد بود. امروزه با افزایش ساخت و سازها، بکارگیری مصالح جدید، ساخت بلند مرتبه ها  و افزایش  ابعاد ساختمان،  وسایل مرسوم اندازه‌‌گیری تولید خطای بالایی می‌کند. علاوه بر این تمایل بازار به سوی سازه هایی با ساختار جدید و گاهاَ پیچیده و طبعاَ دقت بالا و استانداردهای جهانی است­­. بنابراین نیاز است که مجریان طرح ها و پروژه های مختلف مجهز به ابزار و تجهیزات  جدید و به روز باشند تا بتوانند با رقیبان خود برای داشتن سهم در بازار کار رقابت کنند و درعین حال رضایت مشتری های خود را بدست بیاورند.

هدف از بکار بردن این تجهیزات جدید

·     به حداقل رساندن خطای انسانی

·     افزایش چشمگیر سرعت کار و راندمان

·      بالا بردن دقت عملیات عمرانی

·      اجتناب از دوباره کاری و مصرف بی مورد مصالح ساختمانی

·     کاهش هزینه های اجرا و نیروی انسانی

یکی از روشهایی که در این زمینه کاربرد کاملا مناسبی از لحاظ دقت و سهولت کار دارد، استفاده از تجهیزات لیزری می‌باشد. از خصوصیت پرتو لیزری حفظ جهت و دقت در فواصل دور می‌باشد. امروزه با استفاده از سیستم های لیزری با کاربرد و توانایی های مختلف، قادریم در مراحل و شرایط متفاوت دقت های مورد نیاز در عملیات ساخت و ساز را پیاده نماییم.

·     مهم ترین کاربرد لیزر اندازه گیری فاصله ، تراز یابی و تطابق است

بسته به نوع کاربری، از مولد های مختلف لیزری استفاده می‌شود. در بعضی از کاربرد ها، لیزر به صورت خط راهنما  (همانند "ریسمان کشی" در بنایی) عمل کرده و جهت تعیین ارتفاع و یا راستا بکار می‌رود(Dot or Line Laser). در این کاربری از حالت پرتو ثابت خطی یا تقطه ای استفاده می‌شود. تعداد این پرتو ها 1 تا 3 پرتو عمود بر هم به دلخواه کاربر می­باشد. با نصب پایه مدرج میتوان به این پرتو ها زاویه داد.

در بعضی کاربرد ها لازم است که خطی بر روی دیوار یا محل کار به صورت افقی عمودی و یا شیب‌دار رسم شود به طور مثال محل نصب کاشی،  شیب بندی کف یا راه پله ها یا احداث سقف های کاذب. در این نوع کاربری می‌توان مولد های لیزری( فرستنده) که قابلیت اسکن یا دوران معمولی دارند استفاده کرد این نوع ترازهای لیزری به فرستنده­های لیزری دوار(Rotary Laser Transmitter) مشهورند. در حالت اسکن پرتو لیزر این ترازها در یک زاویه قابل تنظیم (یا دو نقطه تعیین شده توسط کاربر)، نوسان می کند. با دوران پرتو لیزر صفحه لیزری پدید می‌آید که این صفحه می تواند موازی، عمود و یا با یک شیب یا دو شیب نسبت به سطح کار باشد. این صفحه هدایتگر کاربر برای عملیات میباشد.

Text Box: برد لیزرهای مناسب برای کارهای داخل ساختمان 30متر

اکثر مولدهای لیزری خاصیت خود ترازی  دارند به این معنی که تا زاویه معینی در صورتی که محل قرارگیری آنها تراز نباشد قادرند خود را تراز کنند. و اما انواع دیگر را باید با استفاده از ترازهای حبابی موجود بر روی دستگاه اقدام به تراز شدن آنها نمود.

 

بطور کلی كارهاي ساختماني را مي توان به دو دسته تقسيم نمود.

1- فونداسيون (فعالیت های خارج ساختمان)

2- معماری  داخلي ساختمان

Text Box: ( دقت ترازهای لیزری 5 میلی متر در 100 متر است).

در مورد مسائل فونداسيون، تراز بودن  و یا شیب بندی مناسب و یکنواختی كف از موارد اساسی است. ستونها را باید طوري  بنا نمود كه ستونهاي عمودي با حداكثر دقت به سمت 90 درجه بنا شوند اين كار توسط پرتو ليزر (كه دو پرتو عمود برهم Y,X مي‌باشند و از فرستنده ليزري ساطع مي شوند) به اجرا در مي آيد. فرستنده ليزري داراي پرتوي چرخان مي باشد و اين دو پرتو ليزر كاملاً بر هم عمود هستند تا از طريق داشتن يك مرجع مثلاً سطح افق كف بتوان نسبت به كف ساختمان ستونهاي عمودي را بر پا كرد با دقتي فراتر از وسايل مرسوم كه هم اكنون در دست معماران مي باشد كار را انجام داد

معماری  داخلي ساختمان:

 ایجاد خطوط تراز و عمودی جهت نصب و بنای قسمتهای داخلی ساختمان به راحتی  و با استفاده از سیستمهای لیزری امکان پذیر است. ایجاد دکوراسیون داخلی  سقف های کاذب  پارتیشن بندی، نصب کاشی و پارکت،  نصب کابینت قفسه پله ها با دقت و سرعت فوق العاده امکان پذیر است. در ادامه به معرفی این دستگاهای لیزری مناسب جهت کاربری داخلی  پرداخته می شود

 1-متر لیزری(LASER DISTANCE METER):

از سری وسایل مفید لیزری فاصله سنج های لیزری( متر لیزری) است. با استفاده از این  وسیله کوچک و قابل حمل به راحتی می توانید بدون نیاز به فرد دیگری  تنها  با فشار دادن یک دکمه،  طول، مساحت و حجم را حساب کنید. در مواردی که به سادگی امکان استفاده از متر های نواری نیست این وسیله به راحتی به کمک شما می‌آید.  قابلیت دیگر این دستگاه حالت اندازه گیری مداوم(Tracking) است که می توانید حداکثر و حداقل فاصله را جهت اندازه گیری صحیح  فاصله قطری و عمود را محاسبه کنید.  درمدلهای پیشرفته تر امکان محاسبه طول سوم(با استفاده از روابط مثلثاتی) و زاویه بین  دو خط فراهم شده است در  برخی از مدل  ها که مجهز به شیب سنج داخلی است، شما می توانید با قرار دادن دستگاه بر روی سطوح شیب دار شیب آن را با دقت یک درجه اندازه گیری کنید.  اکثر مترهای لیزری قابلیت ذخیره 20 برداشت آخر  را دارد. ازجمله مصارف متر های لیزری:  اندازه‌گیری ارتفاع سقف های بلند ، عمق  چاه،  اندازه گیری مساحت سرپله‌ها و زمین های  بزرگ ( مساحت رنگ کاری یا اجر کاری)  سالنها و مکان های  با مساحت زیاد ( تا یک هکتار) و صدها کاربرد  دیگر بدون نیاز به فرد دیگر.

کاربرد متر لیزری

 برد لیزر این دستگاه60-100- 200متر و دقت اندازه گیری 2 میلی متر است و قابلیت ذخیره 20 نقطه را در خود دارد.

انواع متر لیزری

متر لیزری

متر لیزری دارای شیب سنج

دارای شیب سنج

ProNivo PND56

ProNivo PND58

کاربرد متر لیزری
جهت مشخصات فنی روی مدل مورد نظر کلیک کنید.

نمونه ای از کاربرد مترهای لیزری

کاربرد متر لیزری

کاربرد متر لیزری

اندازه گیری طول و عرض و ارتفاع

اندازه گیری طول مجهول

کاربرد متر لیزری

کاربرد متر لیزری

اندازه گیری زاویه و طول مجهول

حالت Tracking  اندازه گیری پیوسته طول برای اندازه گیری حداقل فاصله( فاصله عمودی) و حداکثر طول(فاصله قطری ) عدم نیاز به نشانه روی  دقیق

کاربرد متر لیزری محاسبه طول مجهول

Description: tlm-5

اندازه گیری طول به روش فیثاغورث

جمع و تفریق اندازه های گرفته شده

جهت اطلاعات بیشتر وب سایت ما را ببینید یا با ما تماس بگیرید

2-لیزرهای متعامد(خط تراز لیزری):(CROSS LASER)

پرتوهای خروجی این دستگاه به صورت دو (یا چند) خط تراز عمود برهم، یکی در راستای افقی و دیگری در راستای عمودی است. دستگاه همچنین قادر است تا هر یک از این خطوط را به تنهایی نمایش دهد.

نحوه تراز شدن دستگاه به صورت خودکار بوده و در صورتی که محل قرارگیری آن تا 4± درجه از تراز خارج باشد، کمپانساتور دستگاه قادر به جبران این خطا خواهد بود و پرتو خروجی به صورت اتوماتیک تراز می­شود. در این دستگاه سنسوری تعبیه گردیده که چنانچه محل قرارگیری دستگاه بیش از مقدار مجاز از تراز خارج باشد و دستگاه قادر به تصحیح خطا نباشد، خطوط لیزر خروجی دستگاه به حالت چشمک زن(اخطار)  تبدیل می­گردد.

 جهت استفاده از خطوط لیزر در راستاهایی بجز افق(سطح تراز) و عمود(سطح شاقول) ، قابلیت دیگری در دستگاه تعبیه شده که در این حالت بدون بررسی سطح تراز، سیستم تنها دو خط لیزر عمود بر هم را ساطع مینماید تا بتوان از آن برای ایجاد خطوط مورب و یا تعیین راستای خطوط (تعیین مسیر)  استفاده نمود. این دستگاه را می­توان هم بر روی سه پایه دوربین های عکاسی و هم بر روی سه پایه دوربین های نقشه برداری مستقر نمود. همچنین پایه مخصوصی جهت نصب بر روی دیواره های فلزی توسط مگنت (آهنربا) تعبیه شده است.

این دستگاه در دو مدل با پرتو لیزر قرمز و سبز ارائه می­شود نوع سبز رنگ با استفاده از دیود های فوق العاده قوی لیزری وضوح بی نظیری در عملیات داخل ساختمان دارد

Text Box: دقت تراز این دستگاه 5/2 میلیمتر در 9 متر و برد لیزر آن 30 متر است.
وضوح خطوط تراز 4 برابر نسبت به انواع محصولات مشابه بالاتر می­باشد.

 

از موارد کاربرد لیزر متعامد به موارد زیر می­توان اشاره کرد:

·        نصب کاشی و سرامیک در کف و دیوار

·        نصب و تراز نمودن انواع فریم , قاب و ستون

·        نصب کابینت , قفسه و سرویسهای بهداشتی

·        نصب کاغذ دیواری و شابلون

·        انواع عملیات دکوراسیون داخلی

·        نصب Drywall , پارتیشن و دیواره های کاذب

·        نصب و هم راستائی درب و پنجره

·        سقف و کف کاذب و رابیتس بندی

·        ساخت و نصب پانل، قالب، قاب و کمد

·        نصب و  اتصال ادوات به دیوار مانند: ماشین آلات، عکس، پوستر و ...

·        پروژه های بازسازی بافتهای فرسوده

·        نصب اتصالات برقی, کلید و پریز، لوستر و چراغ سقفی

·        نظارت و کنترل عملکرد پیمانکاران پروژه های عمرانی

 

در  ادامه نمونه های موارد کاربرد کراس لیزر در ساختمان سازی آورده شده است.

Description: 377664_lg

آشکار ساز دستی لیزری

مدلPNXT

امکان کار با آشکار ساز لیزری

تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز

تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز

مدلPNXL

 

مدلPNML با سه خط تراز عمود برهم

تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز

جهت مشخصات فنی روی مدل مورد نظر کلیک کنید

تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز 

مدلILMXTG

پرتو بسیار شفاف سبز

 

 نمونه ای از کاربرد تراز لیزری متعامد  Cross Laser

کاربرد تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز

کاربرد تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز

کاربرد تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز

کاربرد تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز

کاربرد تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز

کاربرد تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز

 

 

 

کاربرد تراز لیزری-cross laser-laser level-خط تراز

جهت اطلاعات بیشتر وب سایت ما را ببینید یا با ما تماس بگیرید

 


3-لیزر نقطه ای Dot Laser:

پرتوهای خروجی این دستگاه به صورت 5 نقطه عمود بر هم است. این دستگاه دو نقطه لیزری در سمت چپ و راست و در یک راستای تراز (محور افق) ایجاد می­کند. همچنین همزمان دو نقطه دیگر یکی در قسمت فوقانی و دیگری در قسمت تحتانی و در یک راستای شاقولی (محور عمودی) ایجاد گردیده که بر دو نقطه اولی(راستای تراز محور افق) کاملا عمود است. . در نهایت یک نقطه در قسمت روبروی دستگاه وجود دارد که خط واصل بین این نقطه و دستگاه بر دو راستای قبلی(محور افق و عمودی) عمود میباشد.

دستگاه به صورت خود تراز بوده و در صورتی که بستر آن تا 5± درجه از تراز خارج باشد، دستگاه قادر به جبران این خطا است. در این دستگاه سنسوری تعبیه گردیده که چنانچه بستر دستگاه بیش از مقدار مجاز از تراز خارج باشد و دستگاه قادر به تصحیح خطا نباشد، نقاط لیزر خروجی دستگاه به صورت چشمک زن ظاهر شده و به کاربر اعلام مینماید که دستگاه تراز نیست.

این دستگاه را میتوان هم بر روی سه پایه دوربین های عکاسی و هم بر روی سه پایه دوربین های نقشه برداری مستقر نمود. همچنین پایه مخصوصی جهت نصب بر روی لوله و یا اتصال به دیواره های فلزی توسط مگنت (آهنربا) تعبیه شده است.

Text Box: دقت تراز خروجی این دستگاه 6 میلیمتر در 30 متر و حداکثر برد لیزر در شرایط ایده‌ال 30 متر است

تنها دکمه موجود بر روی دستگاه، وظیفه روشن و خاموش نمودن دستگاه را بر عهده دارد. این دکمه در هنگام خاموش بودن دستگاه، کمپانساتور مگنتی را برای جلوگیری از ضربه به دستگاه هنگام جابجایی، قفل مینماید.

 

از موارد کاربرد لیزر نقطه ای به موارد زیر می­توان اشاره کرد:

·        هم تراز، گونیا و شاقول نمودن کف، ایوان و فونداسیون

·        ریسمان کشی و تعیین استاد کار

·        انتقال نقاط از کف به سقف و بالعکس جهت نصب تجهیزات

·        نصب Drywall , پارتیشن و دیواره های کاذب

·        نصب سیستم تهویه (HVAC) و لوله کشی ساختمان

·        علامت گذاری و نصب ستونها , دیواره های حائل 

·        شاقول و تراز نمودن دیوار، در، پنجره و نورگیر

·        تراز نمودن کلید و پریزهای برق و تلفن

·        شاقول کردن پارتیشن و کرکره و گل میخ

·        تعیین قطر و پای بست برای کف، ایوان و پاسیو

·        نصب و تراز کردن انواع لوله

·        نصب و شاقول کردن ریل آسانسور

·        ایجاد زوایای قائم

 

در  ادامه نمونه های موارد کاربرد لیزر نقطه ای در ساختمان سازی آورده شده است.

تراز لیزری نقطه‌ای Dot Laser

راز لیزری نقطه‌ای Dot Laser

راز لیزری نقطه‌ای Dot Laser

راز لیزری نقطه‌ای Dot Laser

راز لیزری نقطه‌ای Dot Laser

جهت مشخصات فنی روی مدل مورد نظر کلیک کنید

فعالیتهای عمرانی خارج از ساختمان:

ترازیاب های لیزری دوار:

اساس کارکرد ترازیاب های لیزری دوار (Rotary Laser Levels) بر پایه دوران پرتوی لیزری حول محور اصلی جهت ایجاد سطح دایره ای کامل (360 درجه) می­باشد.

از این خاصیت می­توان جهت تعیین اختلاف سطوح, انتقال کد ارتفاعی یک نقطه (سطح تراز) به دیگر نقاط , کنترل صفحه تراز نقاط و... استفاده نمود. پرتو این لیزر ها به صورت پالس بوده وتوسط گیرنده های لیزری دریافت می­شود. گیرندهای لیزری به صورت دستی و یا برای استفاده در کنترل ماشین آلات عمرانی تولید می­شود. با استفاده از گیرنده های مخصوص ماشین آلات عمرانی        (Machine Control Receivers) و اتصال آن به بازوی بیل مکانیکی ، لودر، اسکریپر و ... انجام کلیه عملیات تسطیح, خاک برداری, گود برداری , بتون ریزی , محوطه سازی و غیره در کوتاه ترین زمان ممکن و با بالاترین دقت امکان پذیر است. این فرستنده های لیزری قادرند  هر ترکیب از دو شیب  XوY را با دقت 0.01% اعمال کند همچنین  قادر به اعمال شیب در راستای Z می باشند

مزایای انجام عملیات ترازیابی به روش لیزری:

·        حذف اپراتور دستگاه

·        عدم نیاز به نقشه بردار جهت چک کردن

·        کاهش هزینه های اجرای عملیات

·        عدم وابستگی به نیروی کار متخصص

·        حذف خطاهای ناشی از عوامل انسانی

·        افزایش چشمگیر سرعت و دقت در عملیات ترازیابی

·        کنترل تراز بصورت همزمان هنگام اجرای عملیات عمرانی (بدون نیاز به محاسبه)

·        پیشگیری از انجام عملیات زائد (خاک برداری و خاک ریزی مجدد) ناشی از خطای عوامل محیطی و انسانی

·         انجام عملیات حفاری در شب و یا بدون دید (پرشدن کانال در اثر بارندگی)


 

ترازیاب های لیزری دوار Rotary Laser Transmitter

ترازیاب های لیزری دوار Rotary Laser Transmitter-تراز لیزری-فرستنده لیزری

ترازیاب های لیزری دوار Rotary Laser Transmitter-تراز لیزری-فرستنده لیزری

فرستنده لیرزی

TPL-HV  HIGH POWER

گیرنده دستی

فرستنده لیرزی

TPL-2N HIGH POWER

جهت مشخصات فنی روی مدل مورد نظر کلیک کنید

 

جهت راه اندازی کافیست دستگاه را روشن تا سیستم تراز خودکار آن فعال و پس از چند ثانیه پرتو لیزر در صفحه شیب (تراز) با سرعت ثابت( قابل تنظیم) شروع به دوران نماید و صفحه لیزری دلخواه را ایجاد کند. در مدل TPL-2N شما میتوانید در  راستای  XوY ترکیبی مختلف شیب ها را به دستگاه وارد کنید.

سپس بوسیله جابجائی گیرنده دستی مخصوص  متصل به خط کش آلومینیومی نقشه برداری  , به راحتی میتوان نسبت به تعیین  موقعیت صفحه تراز افقی و نهایتا تعیین میزان اختلاف ارتفاع نقاط واقع بر سطوح مورد نظر اقدام نمود.

Text Box: برد متعارف این فرستنده ها شعاع 300 متر و دقت 5 میلیمتر در 100 متر است.

 

 

کاربردهای ترازیاب لیزری دوار:

·        عملیات گود برداری, خاک برداری و تسطیح اراضی

·        محوطه سازی , اجرای فونداسیون و بتون ریزی

·        نصب کف پوش و اجرای زمینهای ورزشی

·       

 

 
عملیات حفاری و لوله گذاری فاضلاب

·       

ترازیاب های لیزری دوار Rotary Laser Transmitter-تراز لیزری-فرستنده لیزری

 
اجرای خطوط لوله نفت و مخابرات

·        اتوماسیون ماشین آلات عمرانی

·        قالب بندی و عملیات ترانشه

·        شیب بندی و کنترل سطوح

·        نصب ماشین آلات صنعتی

 

 

در ادامه نمونه های مختلف از کاربرد  لیزر آورده شده است:

1-دیوار چینی و شاقول کردن

کاربرد تراز لیزری در عمران

کاربرد تراز لیزری در عمران

 


 

2-حفاری و ایجاد استخر با شیب  دقیق

کاربرد تراز لیزری در عمران

کاربرد تراز لیزری در عمران

 

3- بتن ریزی با شیب و عمق یکنواخت:

کاربرد تراز لیزری در عمران

 

 

4- قراردادن ستون  و ساخت سقف شیب دار

 

کاربرد تراز لیزری در عمران

5- لوله گذاری لیزری

 

کاربرد تراز لیزری در عمران-لوله گذاری لیزری
 
مثال های از استفاده های داخل ساختمان:

1-نصب سقف کاذب:

کاربرد تراز لیزری در عمران

کاربرد تراز لیزری در عمران

کاربرد تراز لیزری در عمران

کاربرد تراز لیزری در عمران

کاربرد تراز لیزری در عمران

کاربرد تراز لیزری در عمران


2-نصب کابینت :

کاربرد تراز لیزری در عمران-معماری داخلی

 


3-کاشی کاری و نصب ابزار:

 

کاربرد تراز لیزری در عمران-معماری داخلی


4-نصب  پارتیشن و  سازه های تزیینی:

 

کاربرد تراز لیزری در عمران-معماری داخلی


5-ساخت پله ها و سطوح شیب دار:

کاربرد تراز لیزری در عمران-معماری داخلی
کلیه سیستم های ارائه شده  داری یک سال گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش می‌باشد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد هر کاربرد و  بروشور سیستم های لیزری با ما تماس بگیرید.

آدرس: شیراز -  بلوار مدرس ایستگاه کاوه-مقابل بانک اقتصاد نوین

تلفن: -7279000-7278000  همراه :09177031398

www.shirazlaser.com

info@shirazlaser.com